Lotnisko Rzeszów Jasionka

Port Lotniczy Rzeszów Jasionka

port lotniczy rzeszów lotniczy

Port Lotniczy Rzeszów Jasionka jest zlokalizowany ok. 10 km od centrum miasta. W jego okolicy znajdują się droga krajowa nr. 9, autostrada A4 jak również droga ekspresowa S19. Na to lotnisko można dojechać także rzeszowskim autobusem MPK oraz MKS, których rozkład jazdy jest dopasowany do rozkładu lotów.
Przy lotnisku znajduje się parking dla samochodów osobowych jak również autobusów. Dostępne jest 650 miejsc, w tym miejsca dla samochodów inwalidzkich oraz rent a car. Parking ten jest bezpłatny i monitorowany.

Początki istnienia rzeszowskiego lotniska sięgają lat 40. XX w. i mają związek z okupacją hitlerowską tutejszych terenów. Wtedy też na potrzeby lotów wojennych wybudowano drogę startową, o szerokości 40 m i długości 1200 m.
Kiedy pod koniec wojny Niemcy opuszczali lotnisko, całkowicie je zdewastowali. Opuszczone miejsce przejęli Rosjanie. W 1949 r. podrzeszowskie lotnisko zostało odbudowane i udostępnione na komunikacji. W 1959 r. zarządzaniem lotniska zajął się LOT. Wedy też powstała nowa infrastruktura lotnicza.loty rzeszów londyn

 

W 1974 r. port lotniczy Rzeszów Jasionka otrzymał rangę lotniska międzynarodowego, stał się także równocześnie lotniskiem zapasowym dla lotniska Warszawa Okęcie.
Kolejnym ważnym krokiem zbliżającym rzeszowskie lotnisko do światowej klasy portów lotniczych była budowa nowego terminala pasażerskiego. Obecnie przepustowość tego terminala to 720 os. na godzinę (maksymalnie 1400 os./godz.). Rocznie lotnisko Rzeszów Jasionka obsługuje 1,8 mln pasażerów.

Wśród linii lotniczych, które korzystają z portu lotniczego Rzeszów – Jasionka, znajdują się Polskie Linie Lotnicze LOT, tanie linie lotnicze Ryanair, Lufthansa oraz Czech Airlines. Większość z tych przewoźników (oprócz Czech Airlines) oferują możliwość odprawy oraz wydrukowania karty pokładowej za pośrednictwem Internetu.

Loty z Rzeszowa do Londynu oferują tanie linie lotnicze Ryanair. Odloty do Londynu z Rzeszowa odbywają się co drugi dzień. Samoloty Ryanair przylatują do Wielkiej Brytanii na lotniska Londyn Luton oraz Londyn Stansted.
Również Lufthansa oferuje loty z Rzeszowa do Londynu, z tym, że musimy liczyć się z przesiadką we Frankfurcie. Samoloty Lufthansy lądują z kolei na londyńskim lotnisku Heathrow.

[Głosów:0    Średnia:0/5]